Wybieramy najlepszy rodzaj ołówka dla małego dziecka

Drewniane ołówki reklamowe dla dziecka
Drewniane ołówki reklamowe dla dziecka

Chyba każdy z nas wie, co to ołówek i do czego służy, a w szufladzie w przyborniku ma ich przynajmniej kilka. Mogłoby się wydawać, że ołówek ołówkowi równy. Nic bardziej mylnego. Odpowiedni dobór ołówka jest bardzo ważny, szczególnie gdy kupujemy je dla małych dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pisaniem.

Najlepszy dla dziecięcej ręki

Współczesny ołówek to najczęściej cienki pręt wykonany z grafitu oraz kaolinu, umieszczony w oprawie z drewna lub tworzywa sztucznego. Ołówki różnią się pomiędzy sobą twardością, zastosowaniem oraz wyglądem, a także mogą dawać odmienny komfort ich trzymania. Małe dziecko może mieć na przykład problem z trzymaniem takiego narzędzia, jeżeli kupimy mu owalne drewniane ołówki reklamowe. Palce i ręka mogą po prostu ześlizgiwać się z tak płaskiej powierzchni, szczególnie, że dziecko nie jest jeszcze przyzwyczajone do posługiwania się narzędziami pisarskimi, a i siła małych rąk nie jest odpowiednio wykształcona. Dla dzieciaka najlepiej kupić tradycyjny ołówek drewniany lub plastikowy o porowatej powierzchni, najlepiej o sześciokątnym kształcie oprawy.

Kompromis w pisaniu

Skoro już mamy mniej więcej kształt oprawy najdoskonalszego ołówka dla dziecka, powinniśmy się teraz skupić na rodzajem zastosowanego w nim grafitu. Ogólnie wyróżnia się ponad 20 różnych stopni twardości samych ołówków artystyczny (EE, 12B, 9B, 8B, 7B, 6B, 5B, 4B, 3B, 2B, B, HB, F, H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H) oraz 4 stopnie twardości ołówków standardowych. Zakłada się, że ołówki twarde z oznaczeniem „H” powinny być używane przede wszystkim w rysunku technicznym, natomiast ołówki miękkie z oznaczeniem „B” najlepiej sprawdzą się podczas pisania. Dobór stopnia twardości to sprawa indywidualna, jednak dla własnej oraz dziecka wygody użytkowania należy zachować pewne reguły, a najlepiej sprawdzić stopień twardości ołówka przed kupieniem lub poradzić się osoby sprzedającej. Do pisania zaleca się jednak używanie ołówka o oznaczeniu „HB”, czyli średnio twardego. Jest to najlepszy kompromis, który zadowoli każdego.

Z automatu

Ciekawą ofertą dostępną na rynku są ołówki automatyczne. Charakteryzują się one bardzo cienkim wkładem, który długość wystawania z oprawy można w łatwy sposób regulować najczęściej za pomocą przycisku. Z uwagi na to, że wkłady łatwo się łamią pod zbyt dużym naciskiem raczej bardziej przydadzą się starszym dzieciakom, które naukę pisania mają już za sobą. Za twardość oraz odcień ołówka odpowiada mieszanka grafitu i kaolinu, i proporcje, jakich użyto do wytworzenia wkładu. Im więcej użyto grafitu, tym ciemniejszy odcień kreski oraz większy stopień miękkości ołówka. Z kolei, jeżeli przeważa kaolin, to ołówek jest twardszy i jaśniejszy.

Dodaj komentarz